Naujienos
Apie mus
Galerija
Socialiniai projektai
Konkursai
Nuorodos
Rėmėjai
Kontaktai

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 Amerikos riestaausė katė (American Curl)

Amerikos riestaausė katė (American Curl)
Amerikos riestaausius lengva atpažinti iš užriestų lyg rožės žiedlapiai ausų, papuoštų vešliais plaukų kuokšteliais. Jų kailis gali būti įvairių spalvų ir raštų, o plaukas gali būti trumpas arba ilgas, taigi jos gali atrodyti labai įvairiai, bet visų jų unikalios ausys, ir tuo jų išvaizda skiriasi nuo visų kitų kačių veislių. Unikali yra ne tik ausų forma, bet ir pati kremzlės struktūra – skirtingai nei kitų kačių Amerikos riestaausių ausies kremzlė yra kieta, panašiai kaip žmogaus ausies kremzlė. Tokia ausų forma atsirado dėl natūralios (ir nekenksmingos) genetinės mutacijos, pirmą kartą aptiktos Jungtinėse Valstijose devintajame dešimtmetyje.


Tačiau ne tik dėl užriestų ausų šios katės yra ypatingos. Amerikos riestaausės, kartais vadinamos kačių pasaulio Piteriiais Penais, nes ir suaugę jie išlaiko savo vaikišką cahrakterį: mėgsta žaisti, domisi ir tyrinėja aplinką, yra aktyvūs šeimos gyvenimo dalyviai, noriai būna šalia ir atidžiai stebi savo šeimininkus. Jie yra labai meilūs ir lengvai priima vaikus ir kitus augintinius, todėl yra ideali šeimos katė.


Trumpa veislės apžvalga
ASMENYBĖ: Žaisminga, draugiška, meili, smalsi ir atvira
SVORIS: tai nestambūs gyvūnai, patinai sveria nuo 4 iki 8 kg, o patelės - apie 3 -6 kg.
KAILIS: trumpas arba vidutinio ilgumo, visai be poplaukio arba su mažu kiekiu poplaukio, šilkinis.
KAILIO SPALVOS: bet kokia galima kačių spalva, įskaitant juodą, baltą, pilką, rudą, kreminę arba raudoną
KAILIO RAŠTAI: bet koks galimas kačių raštas, įskaitant vientisą, dviejų spalvų, marmurą, vėžlio kiauto, dūminį ir trispalvį.
AKIŲ SPALVA: bet kokia galima kačių spalva, įskaitant gintaro, vandens, mėlyną, vario, žalią, aukso, lazdyno, skirting spalvų akis, oranžinę, geltoną
GYVENIMO TRUKMĖ: Paprastai nuo 10 iki 20 metų
KILMĖ: Jungtinės Amerikos Valstijos


Amerikos riestaausių charakteristika
Amerikos riestaausės yra draugiškos, meilios ir aktyvios katės, apie kurias dažnai sakoma, kad jos yra šiek tiek „šuniškos“ prisirišusios prie savo šeimininkų. Šios katės mėgsta švelniai liesti ir baksnoti savo žmones letenomis, snukučiu, ir dažnai sekioja savo mėgstamus šeimos narius iš vieno kambario į kitą po namus. Tai taip pat išskirtinai protingos katės: dažna iš jų supranta, kaip įjungti ir išjungti elektros jungiklius, atsidaryti ir uždaryti duris ir spinteles.


Pažymėtina, kad šios katės yra ypač mėgstamos dėl savo skleidžiamos geros, nerūpestingos nuotaikos. Paprastai jos visą gyvenimą išlaiko žaismingą kačiuko charakterį, mėgsta žaisti su žaislais, laipioti ir tyrinėti baldus bei draskykles, tyrinėti viską, kas atsiranda namuose nauja, ir net žaislus pačios atnešti. Tai mėgstanti bendrauti katė, ir dauguma Amerikos riestaausių lengvai prisitaiko prie vaikų ir kitų namų augintinių, ypač jei su jais randa papildomų galimybių žaisti ir elgtis nerūpestingai.
Pasibaigus žaidimo laikui jūsų Amerikosriestaausė greičiausiai prisiglaus prie jūsų kelių, švelniai niukstelės į žandą ar pasitrins galvele į ranką, ir praleis šiek tiek laiko taikioje draugystėje.

Svarbu pažymėti, kad Amerikos riestaausės nemėgsta būti paliktos vienos per ilgai, todėl gali tekti pagalvoti, ar jūsų šeimos dienotvarkėje atsiras laiko dėmesiui ir žaidimams beveik kiekvieną dieną. Gera išeitis – turėti du katinukus: jie nenuobodžiaus ir ilgiau likę vieni.
Šie draugiškos katės nėra per didelės ir visiškai suaugusios, nors patina yra gana raumeningi. Paprastai subręsta sulaukę vienerių ar dvejų metų.


Amerikos riestaausės nėra itin kalbios katės, jos daugiau linkusios į tylias treles, o ne į garsų miaukimą.
Prieraišumas - didelis
Draugiškumas - didelis
Vaikams tinkamumas - didelis
Tinka į kompaniją kitiems augintiniams
Poreikis bendrauti ir žaisti – nuo vidutinio iki didelio
Žaismingumas - didelis
Energijos lygis nuo vidutinio iki aukšto
Intelektas - aukšas
Balsingumas - žemas


Amerikos riestaausių kilmės istorija
Nepaisant savo populiarumo, Amerikos riestaausės neturi ilgos istorijos kaip atskira veislė. Tiesą sakant, pirmoji Amerikos riestaausių vada gimė tik prieš keletą dešimtmečių Pietų Kalifornijoje.
1981 m. augintojai Joe ir Grace Ruga aptiko benamį, ilgaplaukį juodą katytę su išskirtinėmis riestomis ausimis ir pavadino ją Shulamith. Tik po kelių mėnesių Shulamith atsivedė kačiukų vadą, iš kurių kelių ausys buvo tokios pat kaip mamos. Iki 1983 m. kačių augintojai daug dirbo, kad selektyviai veistų kates, ir išsaugotų šią unikalią savybę. Laimei, genetika buvo jų pusėje: kačių genetikas Roy Robinson, nustatė, kad ausų riestumo genas yra dominuojantis.


Amerikos riestaausės per trumpą laiką tapo neįtikėtinai populiarios Jungtinėse Valstijose, o 1987 m. šią veislę pripažino Tarptautinė kačių asociacija, o 1993 m. – Kačių mėgėjų asociacija. Netrukus Amerikos riestaausės (American curl) buvo pripažintos visų tarptautinių felinologų organizacijų.


Amerikos riestaausių priežiūra
Kiek dažnai tvarkote savo Amerikos riestaausę priklauso nuo to, ar jūsų katė yra išskirtinai naminis gyvūnas, ar ji išeina į lauką. Jei jūsų Amerikos riestaausė yra trumpaplaukė, kuri būna tik namuose, tuomet kartą per savaitę pakaks, jei suteiksite jai malonumą pašukuodami šepečiu arba šukomis, kad kailis išliktų sveikas ir blizgus. Jei jūsų katė yra ilgaplaukė, šukuoti reikėtų dažniau, kad iš kailio pašalintumėte smulkias sąvėlas, kol jų neprisikaupė daugiau. Amerikos riestaausės šukavimąsi priima kaip draugystės ir bendravimo formą, tad jei turite keletą Amerikos riestaausių, jos išsirikiuos eilėje, pamačiusios, kad pradėjote šią mielą joms procedūrą. Jei jūsų katė yra išeinanti į lauką, tuomet šukuoti ir apžiūrėti jos kailį reikia dvigubai dažniau.


Amerikos riestaausės katės ausys yra specifinės – ne tik dėl to, kad ausies kremzlė, skirtingai nei kitų kačių ir panašiai kaip žmonių, yra kieta, bet ir dėl to, kad dėl „riestumo“ geno jose linkę kauptis daugiau išskyrų. Dažnam, pirmą kartą pamačiusiam Amerikos riestaausės ausis, atrodo, kad jos nešvarios, kad jas reikia išplauti su specialiais skysčiais, bet dažnai tai būna klaidingas sprendimas, nes ausų valymo skysčiai smarkiai sudirgina ausies gleivinę, ir po tokio valymo ausis vėl labai greit prisipildo būdingų tamsių išskyrų.
Kaip ir daugumai kitų kačių, Amerikos riestaausėms gali pasitaikyti ausų problemų, ypač jei katė yra išeinanti į lauką. Kas mėnesį reikia apžiūrėti savo riestaausės ausis ir švelniai pašalinti išorėje matomus nešvarumus drėgnu šluoste arba medvilnine į ritinėlį susukto audinio tūbele. Ausų krapštukus reikia naudoti atsargiai ir nekišti jų labai giliai į ausį. Jei jūsų riestaausė purto galvą, ausys raudonos, užsidegusios arba juntamas keistas kvapas iš ausų, tuomet kuo greičiau reikia pasitarti su veterinarijos gydytoju. Šie simptomai gali rodyti infekciją ar sužalojimą.


Reguliari dantų higiena gali padėti apsaugoti riestaausę nuo periodonto ligų, todėl periodiškai apžiūrėkite dantenas, ar jų spalva švelniai rožinė, ar jos neraudonos ir nepaburkusios, nes raudonos dantenos rodo uždegimą, ir tokiu atveju jau reikia pasikonsultuoti su veterinarijos gydytoju, nenumoti ranka į uždegimo požymius, nes uždegimas gali plėstis ir pažeisti gyvybiškai svarbius vidaus organus.
Amerikos riestaausė yra protinga katė, ir jai reikia pakankamai užsiėmimo, todėl rinkitės žaidimus, kurie būtų iššūkis jos protiniams ir fiziniams gebėjimams. Išbandykite specialiai katėms sukurtus galvosūkius arba tokius žaidimus kaip slėpynės. Daugelis riestaausių taip pat mielai žaidžia su mažais pliušiniais žaisliukais, prikimštais katžolės ar netgi su paprasčiausiu sulamdytu popieriaus lapeliu. Amerikos riestaausės būtų laimingos kiekvieną dieną gaunančios bent valandą dėmesio, todėl prieš atsinešant riestaausę į namus svarbu tai įvertinti.


Dažnos sveikatos problemos
Amerikos riestaausės paprastai yra sveikos ir nėra linkusios į specifinius genetinius susirgimus. Tačiau, kaip ir bet kuri kitos veislės ar paprasta naminė katė, jūsų katė per savo gyvenimą gali susirgti vienokia ar kitokia liga arba gali išsivystyti koks nors Sveikatos sutrikimas. Nuo to neapsaugotas nė vienas gyvas padaras.
Dėl unikalios ausų formos kai kurios Amerikos riestaausės gali gimti su susiaurėjusiais ausies kanalais. Dėl siaurų kanalų gali ausyse susilaikyti vaškas, ir dėl to gali katę varginti nuolatinės ausų infekcijos. Gali pasitaikyti ir priešingai, kai dėl lėtinių ausų infekcijų dažnai kyla uždegimas. Dažnai apžiūrėkite savo riestaausės ausis, kad išvengtumėte ausies ar vidinės ausies problemų ir laiku kreiptumėtės į veterinarijos gydytoją.
Išvaizda


Kad ir kaip bebūtų keista, bet Amerikos riestaausės gimsta be savo išskirtiniausio bruožo: kačiukai gimsta su visoms katėms tipiškomis stačiomis ausimis. Tačiau per pirmąsias kelias dienas ausys susiraito tarsi rožės žiedlapiai. Maždaug šešių savaičių amžiaus kačiuko ausys pamažu pradeda išsiskleisti ir visiškai susiformuoja, kai kačiukui sukanka keturi mėnesiai. Veislės standartai reikalauja, kad visiškai subrendusios katės ausys būtų proporcingai išsilenkusios nuo 90 iki 180 laipsnių.
Amerikos riestaausės nėra ypač didelės katės, suaugę patinai sveria ne daugiau kaip 7-8 kg, o patelės - mažiau nei 5 kg. Tai vidutinio raumeningumo katė, grakšti ir proporcingo sudėjimo. Kailis gali būti ilgo arba trumpo plauko, ir bet kuriuo atveju pokailio nėra daug, o tai reiškia, kad šios katės nesišeria tiek, kiek kai kurių kitų veislių katės.
Kalbant apie spalvas, viskas yra įmanoma. Amerikos riestaausės gali būti bet kokios spalvos ar kailio rašto, koks natūraliai pasitaiko įvairioms naminėms ar veislinėms katėms. Tas pats pasakytina ir apie akių spalvą.


Dieta ir mityba
Kaip ir visos katės, Amerikos riestaausė gali būti jautri nutukimui, jei ji pakankamai nejuda ir nešeriama aukštos kokybės, daug baltymų turinčia dieta. Maisto kiekis, kurį jūsų katė gauna kiekvieną dieną, labai priklauso nuo jos amžiaus ir aktyvumo lygio, tačiau pasitarkite su veterinaru, jei nesate tikri, kiek turėtumėte šerti savo katę. Nepamirškite savo riestaauses šerti saikingai ir nepratinkite jų prie “skanėstų”
Paprastai suaugusioms katėms yra gerai gauti šlapio maisto du kartus per dieną. Visos naminės katės visada turi turėti prieigą prie švaraus vandens.


Apibendrinimas
Amerikos riestaausė yra unikali katė, kurios ausys yra užsirietusios link pakaušio. Tai suteikia katei vaikišką, smagią išvaizdą, kuri iš tikrųjų atspindi tipišką veislės asmenybę. Šie katinai yra protingi, žaismingi ir smalsūs, jie stipriai prisiriša prie savo šeimininkų. Daugelis iš jų seks savo mėgstamus žmones po namus, laukdami dėmesio, stebėdami veiksmąir naujienas namuose.
Amerikos riestaausės gali būti trumpaplaukės arba ilgaplaukės, o jų kailis gali būti bet kokios spalvos ar raštas.
Šios mažos ir vidutinio didumo katės puikiai sutaria su vaikais, kitomis katėmis ir dauguma šunų, tačiau, kaip ir bet kuris kitas augintinis, prisitaiko ir sueina į kontaktą iš pradžių lėtai ir atsargiai.


Pliusai
Meili, draugiška ir protinga katė
Puikiai sutaria su kitais augintiniais ir vaikais
Neišranki maistui, mėgsta įvairų maistą
Minusai ir sprendimo būdai
Reikia reguliariai skirti dėmesio, todėl jei planuojate gyventi tik dviese su Amerikos riestaause, tuomet reikia pagalvoti, ar turėsite tam pakankamai laiko. Jei yra galimybė pasidalinti pareigas tarp šeimos narių, tuomet tai nesukelia problemos.
Nemėgsta būti palikta viena ilgam laikui. Kaip problemos sprendimas gali būti antra katė namuose, arba gana nesunkiai ją galima pripratinti keliauti kartu, tereikia įsigyti pakankamai erdvų boksą į automobilį. Taip pat jos lengvai įpranta nešioti petnešas, ir keliauti su petnešomis yra visad saugiau.


Veislynas Velvet Aristocrats

https://www.facebook.com/VelvetAristocrats
 

  

 2011 Copyright LGAC.
All rights reserved.
Parodos Pasaulio čempionai  Informacija Metų katė Skelbimai Veislynai     
Email Home