Naujienos
Apie mus
Galerija
Socialiniai projektai
Konkursai
Nuorodos
Rėmėjai
Kontaktai

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

BRITŲ TRUMPAPLAUKĖ  (British Shorthair)

Britų trumpaplaukių veislės atsiradimo istorija – Britų trumpaplaukių kačių tėvynė – Didžioji Britanija. Manoma, kad jų pirmtakai į šią šalį atkeliavo iš Romos imperijos. Tai buvo stambios gatvės katės, tuo metu vertintos kaip graužikų populiacijos mažintojos. 1871 matais liepos 13 dieną Londono Krištuoliniuose rūmuose įvyko pirmoji pasaulyje kačių paroda kurios organizatorius buvo didelis britų trumpaplaukių kačių mylėtojas Harrison Weir. Parodoje dalyvavo britų trumpaplaukiai katinai, kurie tuo metu gyveno Didžiosios Britanijos fermose. Harrison Weir tapo pirmojo Didžiosios Britanijos nacionalinio kačių mylėtojų klubo prezidentu ir 1898 metais šio klubo registracijos knygose buvo padarytas įrašas apie oficialų Britų trumpaplaukių katinų pripažinimą kaip atskiros veislės su nustatytais veislės standartais.

Britų trumpaplaukės katės – viena populiariausių kačių veislių Europoje. Šią veislę pripažįsta visų šalių felinologų organizacijos. Jos yra ramios, meilios, švelnios, mylinčios vaikus, bet įnoringos katės. Britų trumpaplaukės katės labai ilgai vystosi. Normalų dydį pasiekia maždaug per dvejus metus. Britų trumpaplaukės katės – tai tikras atradimas užimtam žmogui. Šios katės yra stiprios sveikatos, o charakteris toks geras, kad jį galima girti be galo: jos inteligentiškos, mielos, su sveiku smalsumu, bet neįkyrios. Šios katės puikiai sutaria su kitais gyvūnais. Namuose jaučiasi pakankamai komfortiškai ir vienos, joms nebūtina draugija. Tai nereikalaujančios pastovaus šeimininko dėmesio katės – vienos taip pat puikiai leidžia laiką, o svarbiausia, kad jos neagresyvios, kas yra svarbu katei žaidžiant su vaikais bei lankantis pas veterinarą. Jos nemėgsta gulėti ant kelių, bet mėgsta būti šalia šeimininko. Nemėsta būti perdaug tąsomos. Todėl esant daugiau žmonių stengiasi susirasti atokesnę vietą.
Gerai sutaria su vaikais, bet nesileidžia tampomos kaip skudurinė lėlė. Katė ne žaislas, o draugas, todėl ir elgtis su ja reikia kaip su draugu.

Priežiūra
Britų trumpaplaukių kačių kailis yra labai švelnus ir nereikalaujantis didelės priežiūros. Tereikia kartą per savaitę kailį sušukuoti su natūralių šerių šepečiu. Patartina nuolat karpyti joms nagus. Akių nereikia valyti, nebent akių krašteliuose yra traiškanų. Maudyti nereikia, nebent stipriai susiteptų. Britų trumpaplaukė katė nereikalauja didelės priežiūros – tereikia ją maitinti, kartais pašukuoti ir svarbiausia mylėti.

Spalvos
Klasikinė britų trumpaplaukių kačių spalva yra mėlyna (sutartinai žymima a raide). Tačiau britų trumpaplaukiai skirtingai nei klasikiniai rusų mėlynieji yra ne tik mėlynos spalvos. Yra klasikinės solidų spalvos: mėlyna, lelijinė, kreminė, šokoladinė, cinamono, fawno, juoda, balta, raudona. Tačiau dar yra daug įvairių spalvinimų, tokių kaip: vėžlio kiauto spalvos, dvispalvės, trispalvės, visos solidų spalvos su dūmo atspalviu, įvairių spalvų tabby rašto, įvairių spalvų tabbi rašto su sidabru, šešėliuotos, įvairių spalvų colorpoint spalvinimo, taškuoti ir dar daugybė spalvinimų variantų. Akių spalvų yra taip pat daug – oranžinės, mėlynos, rudos, žalios, gelsvos. Akių spalva priklauso nuo kailio spalvos. Pavyzdžiui mėlynos spalvos kačių akys yra oranžinės (gintaro, vario spalvos), kai tuo tarpu šinšilinės katės gali turėti tiek mėlynos, tiek žalios spalvos akis, baltos spalvos katės gali turėti oranžinės ir mėlynos spalvos akis, tačiau mėlynakes baltos spalvos kates reikia tikrinti dėl kurtumo. Kačiukai gimsta mėlynakiais, beaugant akių spalva keičiasi, todėl pagal mažą kačiuką niekada negalima nuspręsti kokia akių spalva bus kai jis užaugs. Akių spalva turi būti sodri, vientisa. Britų trumpaplaukių kačių akys apvalios, plačiai atmerktos.

Britų trumpaplaukių kačių standartai pagal WCF sistemą:

Kūnas - nuo vidutinio iki stambaus dydžio, tvirto sudėjimo. Krūtinė, pečiai ir nugara platūs raumeningi. Kojos trumpos ir stambios, letenos apvalios plačios. Uodega vidutinio ilgio, stora apvalintu galiuku, siekia pečius. Kaklas trumpas ir tvirtas.

Galva - apvali, stambi, plati su tvirtu smakru. Nosis trumpa, plati ir tiesi. Profilis išlenktas, be užkirtimo. Žandai platūs aiškiai išreikšti. Plačios, apvalios lūpų pagalvėlės sudaro ypatingai trumpo snukio įvaizdį.

Katė Katinas
Ausys - vidutinio dydžio, plačios ties pagrindu su lengvai užapvalintais galiukais. Plačiai pastatytos.
Akys - didelės, apvalios, plačiai pastatytos. Akių spalva atitinkanti kailio spalvą, pagal standartą.
Kailis - trumpas ir labai tankus, neprigludęs. Jis pasišiaušęs ir pūstas kaip pliušinis dėl tankaus poplaukio. Kailis neperšvelnus, šiurkštokas.
Spalvinimas - leidžiami visi spalvinimai ir spalvinimai su siamo raštu be baltos spalvos. Visas spalvas galima rasti pagrindiniame spalvų sąraše (WCF puslapyje) http://www.wcf-online.de/WCF-EN/standard/farben.html
Trūkumai - profilis su užkirtimu laikomas dideliu trūkumu.
Vertinimų balai:
Kūnas 20 balų
Galva 30 balų
Akių spalva 10 balų
Kailio tekstūra 10 balų
Kailio ilgis 15 balų
Spalva, kailio raštas 10 balų
Būklė 5 balai.
Straipsnis ir nuotraukos Linos Šemiotienės veislynas Linagnis*LT  www.linagnis.lt
ir Astos Stuopelienės veislynas AstiBri*LT   www.astibricat.jimdo.com2011 Copyright LGAC.
All rights reserved.
Parodos Pasaulio čempionai  Informacija Metų katė Skelbimai Veislynai     
Email Home